Kimdir?

Konya’mızın tanınmış simalarından Kur’an muallimi Hafız Hasan Hüseyin Varol, 15.02.1934 yılında Konya’nın Bozkır ilçesinin Kızılçakır köyünde dünyaya gelmiş ve çocukluk yılları bu köyde geçmiştir. Küçük yaşlardaki gayreti ve Kur’an okuma hususundaki kabiliyeti köy hocaları tarafından tespit edilmiş, daha iyi bir eğitim alması için Konya’ya gitmesi tavsiye edilmiştir. Kısıtlı imkanlarına rağmen ailesi onun daha iyi bir eğitim alması için Konya’ya hicret etmiştir. Konya Sultan Selim Camii İmam Hatibi Şükrü Efendi’de başladığı hafızlık çalışmasını 1948 yılında tamamlamıştır. Bu yıllarda tecvid derslerini Ağazâde Osman Efendi’den, Arapça tahsilini de o dönem Konya merkez vaizlerinden Hacı Tahir Büyükkörükçü’den almıştır.

Kur’an tilavetiyle ilgili kabiliyeti doğrultusunda İstanbul’a gitmesi ve oradaki hocalardan ders alması kendisine tavsiye edilmiş, içinde bulunduğu maddi imkansızlıklara rağmen İstanbul’a gitmiştir.

1952 yılında İstanbul Tophane Nusretiye camiinde müezzinlik görevine başlamış, Enderunlu İsmail Efendi’den ta’lim dersleri alırken aynı zamanda Mustafa Saffet Efendi’den de Arapça, o yıllarda Sultanahmet Cami imamı olan bestekar Hafız Sadettin Kaynak'tan ses ve makam derslerine devam etmiştir. İstanbul’dan Konya'ya döndükten sonra özel derslerle eğitimini sürdüren Hasan Hüseyin Varol, sırasıyla Hasta Mehmet Cami, Mengene Cami, Çiçekçiler Cami, Uluırmak Burhandede Cami, Sultan Selim Cami ve son olarak da Kapu Camisinde imam hatip olarak görev almıştır.

1959-1963 yılları arasında ise Konya İmam Hatip Okulunda Kur’an muallimliği yapmıştır. Bu yıllardan itibaren sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye başlayan hocamız, özellikle gençlerle olan diyaloğu ve onların yetişmesindeki gayretiyle önemli faaliyetlere imza atmıştır. O dönem gençliğinin yetişmesinde çok önemli bir yere sahip olan Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde sürdürülen faaliyetlerle burası adeta bir eğitim-öğretim yuvası haline gelmiştir. Hocamızın bu yıllarda başlayan eğitim faaliyetlerinden istifade eden birçok gencin birikim, tecrübe ve kültürü, günümüzde memleketimizin önemli hizmet noktalarında alınan görevlerle o dönem çekilen emeğin karşılığı olarak tekrar bu topluma dönmektedir.

Söz konusu sosyal, kültürel ve dini faaliyetlerin kurumsallaşması gerektiğinden hareketle önce, o yıllara kadar okuma, araştırma, öğrenme ve bunları yeni nesillere ulaştırma merakıyla oluşan 3.000 adet eserden müteşekkil şahsi kütüphanesini 1969 yılında bağışlayarak Konya merkezde bulunan Fatih çarşısının 3. katında bir kültür merkezi oluşturmanın temelini atmıştır. Burada sürdürülen çalışma Hayra Hizmet Vakfı’nın kurulmasına kadar sürmüştür. 1975 yılında Hayra Hizmet Vakfı’nı kurarak tüm sosyal, kültürel ve dini yardımlaşma faaliyetlerini bu vakıf eliyle sürdürmeye başlamıştır. Burada sürdürülen çalışma kısa zamanda halkın güven ve desteğini kazanarak büyük bir gelişme katetmiştir. Sosyal yardım ve kültür faaliyetlerinin yanında, ekonomik faaliyetlerle de, bu hizmetlere maddi kaynak sağlanmaya çalışılmıştır.

Bu hizmet kervanı aynı azim ve kararlılıkla günümüzde de devam etmekte ve inşallah gelecekte de devam edecektir. 3.000 adet kitaptan müteşekkil bir kütüphane ile başlayan kültür hizmetleri şu an 40.000 kitap ve süreli yayın arşivine sahip, modern yapıda ve teknolojik gelişmelerle iç içe sürdürülen Hayra Hizmet Vakfı Kütüphanesi adı altında araştırmacı ve öğrencilere hizmetine devam etmektedir. Kültürel faaliyetler sadece kütüphane ile sınırlı kalmamış, sesli, görüntülü ve yazılı yayınlarla desteklenmiştir. Zamanla Konya’nın birçok ilçesine açılan şubelerle Hayra Hizmet Vakfının merkezdeki faaliyet ve hizmetleri taşraya taşınmıştır. Bu vakıf Hasan Hüseyin Varol hocamızın kişiliğiyle bütünleşmiş, düşüncesi, ideali, yaşantısı ve hayalleri hep burası olmuştur.

Diğer taraftan küçük yaşlarda başlayan Kur’an hizmeti ise hayatının hiçbir döneminde ara vermeksizin sürmüş, zaman zaman resmi, zaman zaman da kendi imkanları çerçevesinde devam etmiştir. Bütün bu yıllar boyunca birçok öğrencisi diğer konularda olduğu gibi onun ta’lim ve tilavet derslerinden istifade etmiş ve halen de istifade etmektedir. Kur’an’a olan bu hizmet bazı ödüllerle de süslenmiştir. 1978 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan “Türkiye Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışmasında” Türkiye birincisi, yine 1979 yılında Konya Turizm Derneği tarafından düzenlenen islam ülkeleri hafızları arasında yapılan Kur’an okuma yarışmasında da birinci olmuştur. Bizzat eğitimin verdiği tecrübe ile kaleme alınmış olan Yeni Karabaş Tecvidi isimli çalışması 20. baskısını da yaparak 100.000’nin üzerinde çocuğumuza Tecvid bilgisini öğreten bir temel kaynak olmuştur. Yine Kur’an tilaveti üzerine hazırladığı ders videoları, hatim setleri, CD’ler ve internet üzerinde bulunan ses arşivleri ile bu alandaki hizmetin kalıcılığını ve sürekliliğini sağlamıştır.

Uzun yıllar Konya’nın büyük camilerinde imam hatiplik görevi yaptıktan sonra 1982 yılında Kapu Camii’nden emekliye ayrılan Hasan Hüseyin Varol, bu yıldan sonra eğitim, kültür ve sosyal hizmetlerini Hayra Hizmet Vakfı bünyesinde devam ettirmiştir.

Hasan Hüseyin VAROL Hoca, 90 yaşında iken, 5 Nisan 2023 Çarşamba, aynı zamanda Ramazan Ayının 15. Günü Rahmet-i Rahman'a kavuşmuştur.

6 Nisan 2023 Perşembe günü Mevlana Meydanı ve Sultan Selim Camii'nde kılınan öğle namazından sonra, Üçler Mezarlığı'nda ebedi istirahatgahına defnedilmiştir. Kur'an-ı Kerim'e verdiği hizmetlerle, yetiştirdiği hafız ve hocalarla, kurucu başkanı olduğu sosyal hizmetlere vesile olan Hayra Hizmet Vakfı ve Ümmet-i Muhammed'e yaptığı imam hatiplik ve hocalık hizmetleriyle dolu ömrü sayesinde inşallah Cennet ile müşerref olacağına inanıyor ve kendisine dua, niyaz ve Fatihalar gönderiyoruz.

Mekanı Cennet, Makamı Ali olsun...
Allah Rahmet eylesin... Amin.

Yukarı Kaydır